Tag Archives: miocardita

Valeriu Gheorghiţă a dezvăluit ce li se poate întâmpla tinerilor care s-au vaccinat cu Pfizer sau Moderna. E grav!

Medicul Valeriu Gheorghiţă a admis că poate exista o legătură între cazurile de miocardită (o inflamaţie a muşchiului cardiac) şi de pericardită (o inflamaţie a membranei care anvelopează inima) apărute după ce respectivele persoane s-au vaccinat cu Pfizer sau Moderna. Valeriu Gheorghiţă atrage atenţia cu privire la bolile de inimă asociate vaccinurilor. Coordonatorul campaniei de vaccinare spune că aceste reacții adverse sunt foarte rare și vizează mai mult tinerii. Problemele apar la tinerii sub 30 de ani „Sunt ridicate semnale de siguranta legate de riscul de inflamatie cardiaca. Mai frecvent apare la persoane sub 30 de ani, in mod deosebit la barbati si mai frecvent dupa a doua doza de vacin. Frecventa raportata la vaccinurile bazate pe ARN mesager este de circa două cazuri la 50.000 persoane vaccinate cu a doua doza. Au fost 40 de cazuri raportate in SUA la un milion de persoane vaccinate. Toate au fost forme usoare, dupa 3-4 zile personele au fost externate in stare buna. Este un aspect intens monitorizat. S-a recomandat sa se treaca aceasta reactie adversa in rezumatul vaccinurilor”, a zis Valeriu Gheorghiță. El a indicat că doi adolescenți români, din Bacău și București, au avut probleme cardiace după ce s-au vaccinat dar „amandoi au avut o evolutie favorabila”. „Avantajele depasesc riscurile. Riscurile sunt foarte mici, reactiile sunt foarte rare”, a precizat medicul. Şi OMS recunoaşte problemele Într-un comunicat, experţii Comitetului consultativ mondial ai Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) pentru securitatea vaccinurilor explică că cazuri de miocardită – o inflamaţie a muşchiului cardiac – şi de pericardită – o inflamaţie a membranei care anvelopează inima – au fost semnalate în mai multe ţări, în special în SUA. „Cazurile raportate sunt în general survenite în zilele care au urmat vaccinării, mai frecvent la tineri şi mai adesea după a doua doză de vaccinuri …

Citeste tot articolul

Atentie! A apărut un nou EFECT ADVERS al vaccinurilor anti-Covid

Un număr „mai mare decât cel așteptat” de bărbați tineri au experimentat un nou efect advers al serurilor de la Pfizer/BioNTech și Moderna Datele au fost furnizate de către Centrul de Prevenire și Control al Bolilor (CDC) din Statele Unite ale Americii CDC încă analizează riscurile acestor afecțiuni Un număr „mai mare decât cel așteptat” de bărbați tineri au experimentat un nou efect advers al serurilor de la Pfizer/BioNTech și Moderna, informează Reuters. Datele au fost furnizate de către Centrul de Prevenire și Control al Bolilor (CDC) din Statele Unite ale Americii. Instituția a investigat cazurile de inflamație a mușchiului inimii (miocardită) sau a pericardului – sac fibro-seros ce învelește inima (pericardită), care au apărut după a doua doză cu vaccinurile menționate anterior. Concluzia preliminară este că există o legătură între aceste afecțiuni și vaccinul anti-Covid. Majoritatea persoanelor care prezintă astfel de afecțiuni sunt bărbați (80%), iar cel mai afectat grup de vârstă este cel între 12-24 de ani (peste jumătate din cazurile totale), deși numărul dozelor administrate acestui grup este relativ mic (9%). Totuși, foarte puțini au nevoie de îngrijiri medicale sau să se interneze. CDC încă analizează riscurile acestor afecțiuni. Inflamațiile au apărut, de cele mai multe ori, în prima săptămână de după rapel, iar vârsta medie a celor afectați este de 24 de ani. CDC se va întruni în ședință săptămâna viitoare pentru a discuta riscurile de miocardită și pericardită în urma vaccinurilor menționate anterior. Aproximativ 130 de milioane de americani s-au vaccinat cu serul de la Pfizer sau de la Moderna. Sursa: aleph.ro

Citeste tot articolul

Probleme cu serul Pfizer: Ministrul Sănătăţii din Israel susţine că există ‘probabil’ o legătură între vaccin si ACEASTA afectiune

Ministerul Sănătăţii din Israel a anunțat marţi că au fost raportate cazuri de inflamaţie cardiacă la bărbații tineri care s-au vaccinat anti-Covid cu serul de la Pfizer. Autoritățile susțin că, probabil, ar exista o legătură între vaccin și cazurile de miocardită, transmite Mediafax. În Israel, între decembrie 2020 şi mai 2021 au fost raportate 275 de cazuri de miocardită la mai mult de 5 milioane de persoane vaccinate, a declarat ministerul prezentând rezultatele unui studiu care a examinat problema. Majoritatea pacienţilor care au suferit inflamaţii cardiace au petrecut maxim patru zile în spital şi 95% din cazuri au fost clasificate drept uşoare, potrivit studiului, despre care ministerul a spus că a fost condus de trei echipe de experţi. Studiul a constatat că „există o legătură probabilă între administrarea celei de-a doua doze de Pfizer şi apariţia miocarditei la bărbaţii cu vârste cuprinse între 16 şi 30 de ani”, se arată într-un comunicat. Conform concluziilor, o astfel de legătură a fost observată mai mult în rândul bărbaților cu vârste cuprinse între 16 și 19 ani decât la ​​alte grupe de vârstă. Pfizer a declarat că este conştientă de observaţiile israeliene ale miocarditei, menţionând că nu a fost stabilită nicio legătură cauzală cu vaccinul său. Aproximativ 55% din populaţia Israelului a fost deja vaccinată. Sursa: stiripesurse.ro

Citeste tot articolul

Cercetătorii, în alertă. Investighează o nouă boală apărută la tineri după vaccinul COVID-19

Oamenii de știință cercetează dacă există cu adevărat vreo legătură între vaccin şi mai mulţi tinerii americani Un grup de cercetători din SUA pentru siguranța vaccinurilor analizează un număr de cazuri de inflamație cardiacă la tinerii care s-au vaccinat anti-COVID-19. Majoritatea cazurilor raportate până acum au fost ușoare. Boala, numită miocardita, apare la aproximativ patru zile de la primirea celei de al doilea vaccin ARNm realizate de Pfizer-BioNTech și Moderna, potrivit Centrului SUA pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC) Comitetul consultativ pentru practicile de imunizare. Cercetătorii solicită studii suplimentare Într-o declarație de acum câteva zile, comitetul consultativ al Center Disease Control SUA pentru practicile de imunizare a declarat că a analizat rapoarte conform cărora câțiva tineri vaccinați, în special adolescenți de sex masculin și adulți tineri, au dezvoltat miocardită, o inflamație a mușchiului cardiac. Pentru a vedea dacă există o legătură, cercetătorii examinează înregistrările și solicită clinicilor să fie în alertă pentru a raporta astfel de cazuri. Afecțiunea dispare adesea fără complicații și poate fi cauzată de o varietate de viruși, au comunicat reprezentanții grupului de lucru. Miocardita este o inflamație a mușchiului cardiac care apare adesea după infecția cu un virus, cum ar fi gripa sau noul coronavirus care provoacă COVID-19. Simptomele pot varia de la oboseală ușoară și durere toracică care se rezolvă de la sine la neregularități ale ritmului cardiac, stop cardiac și chiar moarte în cazuri rare, severe. Nu se ştie numărul tinerilor care au miocardită după vaccinare Majoritatea cazurilor se rezolvă fără efecte pe termen lung, conform unei revizuiri din 2020 în Journal of Cardiothoracic and Vascular Anesthesia . Conform acestui studiu, bărbații tind să fie mai frecvent afectați de miocardită. Până în prezent, peste 4 milioane de persoane cu vârsta sub 18 ani au primit vaccinuri ARNm COVID-19, iar zeci de milioane de vârste …

Citeste tot articolul

CDC investighează cazurile de miocardită dezvoltate de tinerii care au primit vaccinul anti-Covid

Unii adolescenți și adulți tineri care au primit vaccinuri anti-Covid au suferit inflamații cardiace, a declarat un grup consultativ al Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC) din SUA, care recomandă studii suplimentare. Comitetul consultativ al CDC pentru practicile de imunizare a declarat că a analizat rapoarte care arătau că unii tineri vaccinați, în special adolescenți de sex masculin și adulți tineri, au dezvoltat miocardită, o inflamație a mușchiului cardiac. Boala dispare adesea fără complicații și poate fi cauzată de o varietate de virusuri, spune CDC. Sistemele de monitorizare CDC nu au găsit mai multe cazuri decât s-ar fi așteptat, dar membrii comitetului pentru vaccinări au considerat că furnizorii de asistență medicală ar trebui să fie informați cu privire la rapoartele despre „potențialele evenimente adverse”, a declarat comitetul. CDC nu a specificat câți oameni au fost afectați și a recomandat investigații suplimentare. Sursa: smartradio.ro

Citeste tot articolul