Tag Archives: deces astrazeneca

Prezentatoare BBC, DECEDATA în spital dupa vaccinarea cu AstraZeneca

Omul de radio și prezentatoarea BBC Lisa Shaw a decedat în spital după ce a dezvoltat cheaguri de sânge în urma vaccinării cu serul AstraZeneca, susține familia sa. Femeia în vârstă de 44 de ani a dezvoltat cheaguri de sânge în zona cerebrală la o săptămână de la vaccinare și s-a simțit extrem de rău câteva zile după, spune familia într-un comunicat de presă. Shaw a decedat vineri la spitalul Royal Victoria din Newcastle, după ce medicii au încercat să îi trateze afecțiunea. Persoanelor sub 40 de ani li se oferă o alternativă la serul AstraZeneca, atunci când este posibil, după ce au fost raportate cazuri de formare a cheagurilor de sânge în urma vaccinării. Riscul de a dezvolta cheaguri de sânge după inocularea cu AstraZeneca este de unu la 100.000 în cazul persoanelor cu vârsta de 40 de ani. „Suntem devastați, Lisa a lăsat un gol în viețile noastre ce nu va fi niciodată acoperit. O vom iubi și ne va fi dor de ea întotdeauna”, a transmis familia într-un comunicat publicat de BBC. Shaw lucra la Radio BBC Newcastle din 2015. Sursa: ortodoxinfo.ro

Citeste tot articolul

O femeie de 38 de ani A MURIT în urma vaccinării cu serul AstraZeneca. Ancheta este în curs

A fost deschisă o anchetă după ce o femeie de origine britanică, în vârstă de 38 de ani a decedat în urma unui ”episod trombotic grav” după ce a fost vaccinată cu o primă doză de vaccin împotriva covid-19 AstraZeneca. Identitatea femeii nu a fost dezvăluită, însă se știe faptul că aceasta a fost spitalizată într-o unitate de terapie intensivă a Spitalului General din Nicosia, după ce a prezentat simptome de formare a unor cheaguri sanguine, la câteva zile după vaccinarea cu prima doză de Vaxzevria a laboratorului anglo-suedez AstraZeneca, la 6 mai, la Paphos. Autorităţile cipriote au deschis o anchetă pentru a stabili dacă „incidentul trombotic grav” în urma căruia femeia a murit a avut legătură cu vaccinarea. Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) va efectua, de asemenea, propria investigaţie, a declarat Charalambos Charilaou, purtătorul de cuvânt al organizaţiei cipriote a serviciilor de sănătate. În total, autorităţile cipriote investighează în prezent patru cazuri de cheaguri de sânge, trei la pacienţi cărora li s-a administrat o primă doză de vaccin AstraZeneca şi unul căruia i s-a administrat Pfizer. Aproape 49% din populaţia cipriotă adultă a fost vaccinată cu o primă doză de vaccin anticovid, iar 21% din populaţie a fost vaccinată complet. Sursa: antena3.ro

Citeste tot articolul

Student la medicină din Franţa, găsit MORT la 10 zile după ce se vaccinase

Un student la medicină în vârstă de 24 de ani a fost găsit mort, la Nantes, la 10 zile după ce se vaccinase cu serul AstraZeneca. Dezvăluirea a fost făcută luni de Ouest-France şi preluată de Le Figaro, scrie Mediafax. Potrivit informațiilor cotidianului, tânărul din La Turballe (Loire-Atlantique) fusese vaccinat cu serul AstraZeneca pe 8 martie. Procuratura din Nantes a deschis o anchetă asupra cauzelor morții și a dispus, de asemenea, o autopsie. Anthony R., student în anul șase ani la medicină, ar fi fost găsit mort în apartamentul său de către pompieri, după ce familia a alertat autoritățile, îngrijorate de absența acestuia. Potrivit sursei citate, un document care indică faptul că tânărul fusese vaccinat pe 8 martie cu serul AstraZeneca ar fi fost găsit la fața locului de către poliție. O sursă apropiată dosarului, citată de ziar, a precizat că raportul autopsiei ar arăta „sângerări interne cauzate de tromboză”. Familia se gândește că tânărul a decedat din cauza vaccinului. „Fratele meu, dincolo de a fi genial, avea grijă de el. Era atent la ce mânca, făcea sport. Mai presus de toate, nu avea antecedente medicale, nicio boală, nimic. Avea o sănătate perfectă. Deci acest vaccin este singura cauză de care ne putem agăța pentru a înțelege ce s-a întâmplat”, a spus fratele tânărului decedat. Agenţia Naţională pentru Siguranţa Medicamentelor (ANSM), responsabilă cu monitorizarea vaccinurilor împotriva Covid-19, a declarat că acest caz este „în curs de investigație clinică”, dar nu există nimic până în acest moment care să facă legătura între deces şi vaccinare. „Am fost informaţi despre un caz de deces al unei persoane în vârstă de 24 de ani, la câteva zile după vaccinarea cu vaccinul AstraZeneca. În acest stadiu, nu există dovezi care să indice rolul vaccinului. Acest caz de deces face obiectul unei investigații clinice aprofundate …

Citeste tot articolul

Bărbat MORT după ce a fost vaccinat cu AstraZeneca în Moldova. Precizări oficiale

Un bărbat în vârstă de 70 de ani din satul Horjești, raionul Hâncești, ar fi murit după ce ar fi fost vaccinat. Surse din cadrul Ministerului Sănătății din Republica Moldova au declarat pentru Știri.md că bărbatul decedat este angajat din sistemul de educație . Acesta era șofer de autobuz școlar și singur a venit cu inițiativa de a fi vaccinat anti-COVID. Într-un comunicat emis presei, Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale menționează că bătrânul a fost vaccinat la data de 16 martie cu vaccinul Astra-Zeneca. „În urma vaccinării lucrătorilor medicali, reieșind din dozele de vaccin rămase și evaluând riscul pierderii dozelor, persoana a fost invitată pentru vaccinare. Timp de 15 minute după vaccinare, nu a fost înregistrată nicio reacție adversă. În următoarele 24 de ore, la fel, persoana nu a prezentat reacții adverse postvaccinale. Comitetul de Evaluare a Evenimentelor Adverse Post-imunizare nu a recepționat nicio informație despre oricare reacții adverse post-imunizare, înregistrate în cazul persoanei menționate”, precizează Ministerul Sănătății. Totodată, sursa citată subliniază că într-o fiolă de vaccin AstraZeneca sunt 10 doze de vaccin, iar celelalte 9 persoane vaccinate din același flacon cu bărbatul nu au prezentat careva evenimente adverse post-imunizare. De asemenea, sursa citată menționează că conform documentației medicale de la asistența medicală primară, pacientul se afla la evidența medicului de familie cu diagnoza: Hipertensiune arterială și regulat administra preparate hipertensive. „La data de 17.03.2021, în jurul orei 22:00 a fost solicitată AMU Hâncești de către rudele persoanei. AMU a constatat, pacientul acuza dureri precordiale cu caracter de constricție, apărute în jurul orelor 16:00, care s-au accentuat spre seară, dispnee pronunțată, transpirații reci și paloare a tegumentelor. Din anamneza colectată de la soția pacientului, acesta se afla la evidența dispanserică cu Hipertensiune arterială, pentru care administra tratament regulat. După examinarea minuțioasă clinică și paraclinică a pacientului, tensiunea arterială cu …

Citeste tot articolul